Aby zakup nowego mieszkania z rynku pierwotnego był naprawdę udaną inwestycją, konieczne jest zweryfikowanie jakości i innych parametrów zakupionego lokalu. Należy zatem dołożyć wszelkich starań, aby odbiór mieszkania od dewelopera stał się okazją do wychwycenia wszelkich ewentualnych nieprawidłowości.

Dokładnie zmierzmy mieszkanie

Odbiór nowego mieszkania powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia jego wymiarów. Za pomocą najprostszej miarki możemy wymierzyć wszystkie odległości niezbędne do tego, aby wyliczyć rzeczywistą powierzchnię lokalu. Ewentualne odchylenia od wcześniej ustalonej powierzchni mogą stać się podstawą do obniżenia ceny mieszkania, a nawet odstąpienia od umowy kupna lokalu.

Weźmy pod lupę ściany

Ściany w nowym mieszkaniu powinny przede wszystkim być idealnie pionowe – czy tak właśnie jest dowiemy się, używając poziomicy. Z kolei ekierka lub kątownik przydadzą się, aby zweryfikować czy kąty pomiędzy ścianami są proste. Warto przyjrzeć się również tynkowi na ścianach – powinien on być położony idealnie gładko, bez żadnych wybrzuszeń i nierówności. Oprócz tego wszystkie ściany muszą być całkowicie suche.

Sprawdźmy też podłogi

Bardzo ważną kwestią jest wypoziomowanie podłóg w odbieranym mieszkaniu. Aby sprawdzić, czy posadzki są idealnie poziome, przyda się poziomica. Za jej pomocą sprawdzimy również, czy podłoga na balkonie posiada odpowiedni spadek pozwalający na swobodne spływanie wody deszczowej.

Przyjrzyjmy się drzwiom i oknom

Zarówno okna, jak i drzwi w nowym mieszkaniu od dewelopera powinny być czyste, przez co można ocenić, czy nie posiadają zarysowań bądź innych wizualnych uszczerbków. Kwestią do sprawdzenia jest również to, czy bezproblemowo się one otwierają i zamykają. W przypadku okien możliwe jest również sprawdzenie za pomocą włożonej między ramę a futrynę zwykłej kartki papieru szczelności okien.

* sprawdź, ile kosztują odbiory mieszkań Warszawa z fachowcem