Zakup nowego mieszkania to ekscytujący krok, pełen nadziei i oczekiwań. Przed przekazaniem kluczy nabywca przechodzi przez proces odbioru mieszkania. W tym czasie należy szczegółowo sprawdzić wszelkie elementy, aby upewnić się, że wszystkie pomieszczenia spełniają nasze oczekiwania. Jednym z często pomijanych aspektów jest stan okien.

Estetyka i komfort użytkowania mieszkania

Porysowane okna mogą wydawać się drobnym problemem, jednak wpływają na ogólny komfort i estetykę mieszkania. W wielu przypadkach uszkodzone okna są wynikiem niewłaściwego montażu, transportu lub niefachowego korzystania z okien po montażu, podczas prac wykończeniowych. Często stają się tematem sporów między deweloperem a nabywcą. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Standardy i normy przyjęte dla okien

Zanim przystąpimy do odbioru mieszkania, warto zdobyć pełne informacje na temat standardów i norm, które powinny być spełnione przez okna. Zapoznanie się z dokumentacją dostarczoną przez dewelopera może pomóc zrozumieć, czy zarysowania są wynikiem nieprawidłowego użytkowania, czy stanowią defekt. Polskie normy mówią, że uszkodzenia widoczne w świetle dziennym rozproszonym z odległości 1 metra podlegają rękojmi. Deweloper powinien zamaskować wady za pomocą specjalnych wosków, żywic lub farb.

Szczegółowa weryfikacja uszkodzeń

Podczas odbioru mieszkania należy być dokładnym i skrupulatnym. Umyte przeszklenia nie pomogą posiadać wapiennych zacieków ani rys. Ponadto wszelkie fabryczne naklejki powinny być usunięte, aby cała powierzchnia szyby była dobrze widoczna. Jeżeli zauważymy uszkodzenia, warto je udokumentować, sporządzając zdjęcia i notując wszelkie ważne szczegóły. Dokumentacja może być przydatna w późniejszych negocjacjach z deweloperem. Należy również zorientować się, czy problem zarysowań jest objęty gwarancją.

Usuwanie rys z szyby okiennej

Stan okien należy sprawdzić przy uwzględnieniu odległości 2 metrów pod kątem prostym, przy świetle dziennych i jasnym niebie. Porysowane szyby w oknie powinny zostać zauważone w ciągu 20 sekund, w przeciwnym razie uznaje się, że wada nie jest znacząca. Rysy na szybie okiennej deweloper może usunąć bez demontażu i wymiany na nowe. Można to zrobić poprzez polerowanie szyby okiennej. W większości przypadków pozwala to na całkowicie usunięcie rys, odprysków lub zmatowień.

Inne uszkodzenia w mieszkaniu

Warto również sprawdzić, czy porysowane okna to jedyny defekt w mieszkaniu, czy jest to część szerszych problemów związanych z jakością wykonania. Może to prowadzić do wykrycia innych uszkodzeń i koniecznością weryfikacji ustaleń z wykonawcą. W takim przypadku warto skonsultować się ze specjalistą z branży, Może to dostarczyć niezbędnych informacji na temat ewentualnych konsekwencji występujących uszkodzeń, w szczególności dla izolacyjności termicznej lub dźwiękowej mieszkania.

Skuteczny kontakt z deweloperem

Kolejnym krokiem powinno być skontaktowanie się z deweloperem. Warto przygotować się do tej rozmowy, gromadząc dokumentację oraz opinie uzyskane przez fachowców. Deweloper może przyjąć nasze stanowisko i zgodzić się na naprawę lub wymianę okien. W sytuacji, gdy deweloper nie wydaje się skłonny do współpracy, należy skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie nieruchomości. Profesjonalne wsparcie prawnicze zabezpieczy nasze prawa jako nabywcy i może znacznie ułatwić rozwiązanie sporu.

Porysowane okna mogą być uciążliwym problemem podczas odbioru mieszkania. Kluczem do jego rozwiązania jest staranne sprawdzenie stanu mieszkania podczas odbioru okien, zdobycie niezbędnych informacji oraz skonsultowanie się z ekspertami branżowymi lub prawnikiem. W ten sposób ochronimy swoje prawa jako nabywca i osiągniemy satysfakcjonujące rozwiązanie sporu z deweloperem.