Według statystyk, nieszczelne okna PCV są powodem ucieczki nawet 30 procent energii cieplnej z domu. Nowoczesne systemy grzewcze są zaprogramowane na to, aby wyrównywać straty ciepła zawsze wtedy, gdy zarejestruje się obniżenie temperatury w pomieszczeniu. To powoduje, że generujemy energię stale zbyt wysoką, a to obciąża nasz portfel. Zawsze warto mieć rękę na pulsie i sprawdzać, czy nasze okna i drzwi są szczelne. Poniżej kilka słów o sposobach na to, w jaki sposób weryfikować szczelność domu.

Jak rozpoznać, że okna i drzwi nie są szczelne?

Zdarza się, że sprawa jest oczywista: stojąc obok okna czujemy chłodny powiew wiatru. Jest to ewidentny znak, że stolarka okienna została wykonana nieprawidłowo lub w trakcie użytkowania objawiły się wady, które natychmiast trzeba usunąć, aby nie generować dalszych kosztów. Związanych nie tylko ze zwiększonymi rachunkami za ogrzewanie, ale również związanych ze stopniową degradacją budynku. Tam, gdzie jest zbyt zimno i gdzie dodatkowo pojawia się nadmiar wilgoci, tam szybciej dochodzi do zagrzybienia pomieszczeń oraz do niszczenia rynku, posadzek, framug, a w skrajnej postaci również do elementów rdzeniowych w konstrukcji domu.

Uszczelki w oknach

Zanim jednak dojdzie do powstania ewidentnych dziur, przez które ubytek ciepła jest wyczuwalny na własnej skórze, warto sprawdzać, w jakim stanie są uszczelki. Uszczelki powinny być kontrolowane po i przed każdym sezonem grzewczym. W razie, gdy stwierdzimy, że doszło do zużycia materiału, należy uszczelkę bezwzględnie wymienić.
Innym sposobem na sprawdzenie, czy nasze drzwi i okna są szczelne, jest przyłożenie dłoni bezpośrednio do styku szyby z framugą. Jeśli wyczujemy, że stykamy się z zimnym powietrzem, wtedy również konieczna będzie naprawa lub wyregulowanie stolarki okiennej. Warto także włożyć kartkę papieru między ościeżnicę a skrzydło drzwi lub okna. Jeśli po zamknięciu okna bez problemu wyjmiemy kartkę, jest to ewidentny znak, że mamy do czynienia z uciekaniem również ciepła przez t szpary w sezonie grzewczym.

Badania termowizyjne

Jeśli chałupnicze metody zawiodą, warto wykonać badania termowizyjne Warszawa cennik. Badania tego typu wykonują specjaliści, posługujący się specjalnymi kamerami. Kamery te pozwalają zweryfikować, które obserwowane obiekty emitują ciepło. Na nagraniach doskonale widać, gdzie znajdują się obszary chłodu, a gdzie mamy do czynienia w domu ze strefami ciepła. Obraz z kamery termowizyjnej może zostać przedstawiony klientowi w kolorze lub w wersji monochromatycznej. Pierwsza wersja jest prostsza do odczytania dla oka, które nie ma doświadczenia w obcowaniu z tego typu diagnostyką.