Kamera termowizyjna skanuje przestrzeń w poszukiwaniu ciepła, widocznego w postaci promieni podczerwonych. Dzięki posiadaniu kamery termowizyjnej, możliwe jest skontrolowanie pomieszczenia pod kątem niekontrolowanych strat ciepła. Poniżej kilka słów o tym, co warto wiedzieć o kamerach termowizyjnych.

Badanie kamerą termowizyjną Warszawa pozwala na zlokalizowanie wszelkich nieszczelności w konstrukcji budynku. Przeprowadza się je standardowo przy oddawaniu budynku do użytku, ale również wtedy, gdy podczas zamieszkiwania obserwujemy, że nasze rachunki za prąd są niekontrolowanie wysokie lub wtedy, gdy jedno z pomieszczeń wychładza się szybciej niż pozostałe. Badanie termowizyjne cena należy bezwzględnie przeprowadzić przed tym, jak wykonamy termoizolację budynku.

Komu zlecić badanie kamerą termowizyjną?

Badanie kamerą termowizyjną należy zlecić jedynie firmie, która ma certyfikat ITC. Jest to dokument wystawiany przez niezależny międzynarodowy ośrodek badawczy. Dokument potwierdza, że usługa zostanie wykonana zgodnie ze sztuką, a wynik badania będzie rzetelny.

Co potrafi kamera termowizyjna?

Kamera termowizyjna, mimo że najczęściej zaciągana jest do pracy przy badaniach strat ciepła w budynkach mieszkalnych, to jednak jest to urządzenie o znacznie szerszym spectrum możliwości zastosowania. Jest ono obowiązkowe w kuźni, czy w piekarni, gdzie konieczne jest sprawdzenie, z którego miejsca w piecu ucieka ciepło. Kamera termowizyjna pozwala tutaj nie tylko na wykrycie wad konstrukcyjnych, ale także na zdiagnozowanie usterki powstającej po dłuższym czasie używania pieca.

Jak wygląda badanie kamerą termowizyjną?

Kamera termowizyjna to urządzenie, które nie tylko pozwala zbadać szczelność budynku lub innej konstrukcji na żywo, ale także zapisywać kadry z badania we wbudowanej pamięci. Najlepsze urządzenia mogą pomieścić nawet 50 tys plików graficznych. Firma, która oferuje badanie kamerą termowizyjną, poza szczegółowym raportem, powinna udostępnić nam również ujęcia z badań. Profesjonalne badanie termowizyjne powinno być przeprowadzone nie tylko wewnątrz budynku, ale również na zewnątrz. Z tej perspektywy również widoczne są obszary, które oznaczone są w obrazie kamery na czerwono – oznaczają one, że właśnie tam mamy do czynienia ze stratami ciepła.

Podsumowanie

Pozbycie się mostków ciepła jest jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie oszczędności w trakcie użytkowania budynku. Dlatego inwestycja w jednorazowe badanie termowizyjne powinno być potraktowane poważnie. Standardowa cena badania budynku około stumetrowego wynosi około 500 zł (na terenie województwa mazowieckiego).