Dach jest jednym z najważniejszych elementów budowanego domu. Należy mu się przyjrzeć nie tylko od strony doboru wysokiej klasy materiałów i montażu jego poszczególnych składowych. By mieć pewność, że będziemy mogli się cieszyć komfortem mieszkania pod takim dachem, musimy koniecznie traktować każdy z elementów, z których budowany jest dom jako integralną, funkcjonalną całość.

 Kąt nachylenia dachu

Standardowo skos dachu to od 22 do 45 stopni. Przy takim nachyleniu zwykle nie potrzeba wprowadzać dodatkowego zabezpieczenia przed przeciekaniem i zawilgoceniem dachu. W przypadku dachów bardzo stromych dachówki powinny być zabezpieczone specjalnymi klamrami. Natomiast kiedy nasz dach jest nachylony poniżej 22 stopni wymagane może się okazać zastosowanie pełnego odeskowania i położenia papy. Taka konstrukcja pozwoli na pełne zabezpieczenie dachu nawet w przypadku dachów o dziesięciostopniowym nachyleniu.

 Konstrukcja komina

Jedno z bardziej newralgicznych miejsc na dachu. Jeżeli komin zostanie wykonany z niezachowaniem należytej staranności i z wykorzystaniem słabych materiałów to możemy mieć pewność, że będzie to miejsce, w którym prędzej czy później będzie dochodziło do znacznego zawilgocenia. Profesjonalny dekarz powinien sprawdzić wszystkie potencjalne miejsca, w których może się zbierać woda i je zabezpieczyć. Najbardziej gruntownie powinny zostać sprawdzone miejsca styku dachówek ze ścianą komina, jeżeli znajduje się on na kalenicy. Polecanym i dosyć prostym rozwiązaniem jest zastosowanie taśmy uszczelniająco-wentylującej, która jest wykonana z materiału nieprzepuszczającego wody, lecz pozwala dzięki drobnej perforacji na swobodny transport gazów.

 Balans między szczelnością a poziomem wentylacji

Dach powinien być możliwie jak najbardziej szczelny przy zachowaniu możliwości jego oddychania. W przypadku gdy nagromadzona wilgoć dostanie się pod dachówkę może spowodować rozwój grzybów i pleśni. Spowodować to może znaczne osłabienie więźby dachowej, co skutkować będzie obniżeniem stabilności całej konstrukcji. Ponadto zawilgocony i słabo wentylowany dach prowadzi do obniżenia poziomu termoizolacji w momencie kiedy zawilgoceniu ulegnie wełna mineralna.

 Jak sprawdzić czy dach jest odpowiednio zabezpieczony?

XXI-wszy wiek zagościł również do branży budowlanej. Nie musimy się martwić tym czy na pewno nasz dach nie ma żadnych niezabezpieczonych miejsc. Badania kamerą termowizyjną w Warszawie stały się normą zarówno w przypadku sprawdzenia budowli prywatnych jak i firmowych oraz instytucji państwowych. Najlepiej takowe wykonać w okresie grzewczym, wówczas najlepiej widoczne będą miejsca, którymi ucieka ciepło. Są to miejsca najbardziej narażone również na zawilgocenie. Uproszczone badanie tego typu w przypadku małych domów jednorodzinnych zaczyna się od kilkuset złotych, lecz jeżeli będzie wymagana pełna, skomplikowana dokumentacja to koszty mogą wzrosnąć nawet do kilku tysięcy złotych.