Zakup mieszkania to wieloetapowy proces, który wymaga licznych formalności. Kupującym często wydaje się, że po wynegocjowaniu ceny i znalezieniu korzystnej opcji kredytowej wszystkie istotne działania są już za nimi. Nic bardziej mylnego – niezwykle ważnym momentem jest odbiór mieszkania, do którego warto skrupulatnie się przygotować. Najważniejszymi czynnościami jest wtedy sprawdzenie faktycznego stanu nieruchomości z zapisami umowy – ze szczególnym uwzględnieniem ewentualnych usterek i awarii. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy samodzielnym odbiorze mieszkania z rynku wtórnego?

Brak niezbędnych akcesoriów w kupionym mieszkaniu

Jeden z podstawowych błędów podczas samodzielnego odbioru mieszkania. Niestety, ocena „na oko” jest w wielu sytuacjach niemożliwa. Dotyczy to np. sprawdzenia równości tynków, a także samych ścian i podłóg – w tym celu niezbędne jest zaopatrzenie się w sprzęt taki jak poziomica i kątownik. Koniecznie należy mieć przy sobie również próbnik, aby skontrolować, czy w gniazdkach jest prąd. Warto także wziąć ze sobą żarówkę.

Niesprawdzona wentylacja przy zakupie mieszkania

To element, który niedoświadczone osoby mogą łatwo przeoczyć. Źle działająca wentylacja obniża komfort życia w mieszkaniu, sprzyja zbieraniu się wilgoci i tworzeniu grzybów na ścianach, bywa wręcz niebezpieczna dla życia i zdrowia. Kupujący często pomijają jej sprawdzenie – zarówno w kwestii zgodności z planami, jak i – co gorsza – jej rzeczywistego działania.

Niedokładność

Jeżeli odbierający nie posiada specjalistycznej wiedzy, bardzo trudno będzie mu zachować należytą staranność podczas sprawdzania mieszkania, może również mieć problem z dostrzeżeniem pewnych niedociągnięć, które będą ewidentne dla fachowca. Dotyczy to kwestii związanych z usterkami mechanicznymi na elementach wykończenia i tynkach, geometrią mieszkania, ale także stanu instalacji elektrycznych i sanitarnych czy wilgotności. Ocena dokonana przez osobę nieznającej norm i zasad budownictwa, jest zwykle powierzchowna. Właśnie dlatego zarówno odbiór mieszkania od dewelopera, jak i z drugiej ręki będzie zdecydowanie bardziej bezpieczny przy wsparciu doświadczonych specjalistów, wyposażonych w fachowy sprzęt.

Odbiory mieszkań z drugiej ręki z fachowcem

Wszystkich, którzy potrzebują fachowej oceny podczas odbioru mieszkań, zapraszamy do kontaktu z firmą RenomaBud. Doświadczenie zdobyliśmy świadcząc nasze usługi na największym i najbardziej dynamicznym rynku mieszkaniowym w Polsce. Stworzyliśmy zgrany zespół, który potrafi rzetelnie ocenić stan techniczny każdego mieszkania. Zapraszamy do skorzystania z usługi: odbiory mieszkań z drugiej ręki z fachowcem na terenie Warszawy i okolic.