Bez specjalistycznych narzędzi nie można odebrać mieszkania lub domu od dewelopera. Profesjonalny sprzęt nie tylko pozwoli na wykrycie ewentualnych usterek, ale również jego zastosowanie może być pomocne przy ewentualnych sporach z deweloperem o stan techniczny obiektu.

Jakie narzędzia będą przydatne przy odbiorze mieszkania i domu?

Prawidłowe przeprowadzenie odbioru mieszkania lub domu od dewelopera wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. To właśnie one pozwolą szybciej wykryć usterki, które nie są widoczne dla oka.

Jaki sprzęt pomiarowy będzie przydatny przy odbiorze domu czy mieszkania?

Kątownik

Kątownik będzie niezawodny do sprawdzenia kątów (otwartych i zamkniętych) w narożach ścian. Warto jednak pamiętać o tym, że dobry kątownik musi mieć długość ramion mnie mniejszą niż 1 m x 0,5 m. Dodatkowo profesjonalne narzędzie musi mieć małe ścięcie w swoim narożu. To będzie pozwalało na wykonanie pomiarów w każdym lokalu, nawet w tym, w którym w narożnikach ścian położony jest akryl.

Szczelinomierz

Dzięki szczelinomierzowi można sprawdzić, czy znaleziona odchyłka mieści się w granicach dopuszczalnych norm.

Wilgotnościomierz

Wilgotnościomierz daje możliwość pomiaru poziomy wilgoci w materiałach budowlanych (mac 2 m w głąb materiału).

Dalmierz laserowy

Czym jest dalmierz laserowy? To jedno z narzędzi pomiarowych, pozwalających na zaawansowanie wykonywanie pomieszczeń. Dalmierz pozwala na pomiar całej powierzchni mieszkania lub domu. Uzyskane wyniki można porównać z dokumentacją od dewelopera, aby sprawdzić, czy pomiędzy tymi wartościami nie występują rozbieżności.

Miernik napięcia

Miernik napięcia jest urządzeniem pozwalającym na sprawdzenie, czy w gniazdach występuje napięcie, a one same są prawidłowo podłączone.

Młotek gumowy

Młotek gumowy pozwoli na bezpieczne sprawdzenie poprzez obstukanie wszystkich płytek znajdujących się na balkonie, w łazience czy w kuchni, żeby sprawdzić, czy są one dobrze ułożone. Jeżeli usłyszymy głuchy odgłos, oznacza to, że albo płytka jest wadliwa, albo została źle ułożona, czego efektem będzie niedługie jej uszkodzenie.

Poziomica

Poziomica będzie przydatna do sprawdzenia równości ścian, poziomu posadzek, wgłębień w ścianach czy spadków na balkonach lub w miejscach garażowych. Profesjonalna poziomica nie może mieć mniej niż 2 m długości.

Kamera termowizyjna

Kamera termowizyjna pozwoli na wykrycie mostków termicznych, czyli wszystkich tych miejsc, przez które z pomieszczenia ucieka ciepło.

Łaty murarskie

Łaty murarskie to jeden z typów poziomicy, przy pomocy których można sprawdzić, czy wylewki lub tynki są równo ułożone.

Anemometr

Anemometr pozwala sprawdzić ilość przepływu powietrza w kratkach wentylacyjnych.

Rysik ri-ri

Rysik ri-ri służy do badania twardości posadzki betonowej. Należy zastosować go jeszcze przed ułożeniem okładziny klejonej do podłoża.

Pirometr

Pirometr to urządzenie przeznaczone do bezdotykowego pomiaru temperatury. W odbiorze lokali mieszkalnych urządzenie może posłużyć do sprawdzenia klimatyzacji, systemów grzewczych czy lokalizowania przeciągów i prądów cieplnych.

Higrometr

Higrometr to urządzenie, które wykorzystywane jest przy pomiarze poziomu wilgotności w pomieszczeniach.

Suwmiarka

Odbiór domu czy mieszkania nie może się odbywać bez suwmiarki. To urządzenie niewielkich rozmiarów, służące do pomiarów wymiarów zewnętrznych i wewnętrznych przedmiotów oraz ich głębokości.