Przed budową wymarzonego domu bądź większej inwestycji na kredyt musimy wysłać kosztorys robót budowlanych do banku. Warszawa, Kraków czy inne duże ośrodki miejskie są miejscami, gdzie możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy w zakresie spisania takiego dokumenty, jednak w mniejszych miejscowościach najprawdopodobniej będziemy musieli stworzyć go samodzielnie. Wiele banków udostępnia gotowe wzory kosztorysów budowlanych. Co one zawierają i na co powinniśmy uważać?

Co sprawdzić podczas przygotowania kosztorysu budowy dla banku przed uzyskaniem kredytu?

Pamiętajmy, że kosztorys robót budowlanych dla banku jest jednym z podstawowych dokumentów, na podstawie których ustalony zostanie harmonogram oraz wysokość wypłacanych transzy kredytu. Powinny znaleźć się w nim wszystkie informacje na temat wysokości i charakterystyki poniesionych kosztów. W przypadku częściowego finansowania inwestycji pieniędzmi z kredytu należy to jasno wskazać. Pozwoli to uniknąć późniejszego tłumaczenia się podczas kontroli banku na placu budowy. Bardzo ważne jest to, by przed kosztorysem skrupulatnie sprawdzić i zliczyć sumy, które przyjdzie nam zapłacić za materiały budowlane oraz średni czas oczekiwania na nie. Szczególnie teraz kiedy np. ceny stali, drewna czy styropianu rośnie do astronomicznych kwot, a na wiele z nich musimy czekać wiele tygodni, a czasem i miesięcy. Dzięki temu znacznie zmniejszymy ryzyko wystąpienia opóźnień postępu prac na placu budowy, przez co unikniemy problemów z przechodzeniem przez kolejne fazy projektu.

 Na co uważać i czego nie wpisywać w kosztorys robót budowlanych w budowie domu przed kredytowaniem?

W kosztorysie powinny znaleźć się skrupulatnie wyliczone koszty poniesione przede wszystkim w związku z zakupem materiałów oraz innych elementów konstrukcyjnych takich jak: fundamenty, okna, dach, ściany, okna, drzwi, posadzki i instalacje. W takiej kalkulacji nie możemy także zapomnieć o zawarciu informacji o zaplanowanych usługach budowlanych jak wyrównanie gruntu pod fundamenty. Niektóre banki proszą jedynie o zestawienie takich prac, lecz bez wskazania konkretnych cen. Warto więc zapytać się bezpośrednio w jakiej formie powinniśmy im taką informację przekazać, jeżeli nie znajdziemy ich w ogólnych instrukcjach zamieszczonych na oficjalnej stronie banku.

Jakich elementów nie należy umieszczać w kosztorysie robót budowlanych dla banku przed uzyskaniem kredytu?

Standardowy kosztorys powinien zawierać jedynie te pozycje, które przybliżą naszą inwestycję do stanu deweloperskiego, bądź surowego zamkniętego. Musimy także pamiętać, że bezwzględnie nie powinny się w kosztorysie znaleźć elementy wyposażenia. Dotyczy to min. mebli, sprzętu RTV i AGD oraz elementów wystroju.