Dziś coraz częściej mówi się o inwestycjach w budynki drewniane. Mają one stać się alternatywą dla skądinąd drogiego, tradycyjnego budownictwa murowanego. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje taki dom i czy faktycznie jest on tanią alternatywą dla domu murowanego.

Ile kosztuje dom?

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez niektóre, polskie portale budowlane, cena parterowego domu murowanego w stanie deweloperskim to powierzchni 100 m2 to około 340 tysięcy złotych netto. Domy z poddaszem o powierzchni około 140 m2 kosztują już znacznie więcej, bo około 420 tysięcy. Najwięcej trzeba będzie jednak zapłacić za dom z piwnicą i poddaszem, którego łączna powierzchnia to około 195 m2. W tym przypadku kwota ta może osiągnąć nawet 470 tysięcy złotych netto. Z kolei za dom wykonany z alternatywnego drewna trzeba zapłacić około 190 – 200 tysięcy złotych. Za tą kwotę otrzymamy piętrową nieruchomość o powierzchni około 75 metrów kwadratowych.

Cena domu a jego budowa

Faktem jest, że powyższe koszty zdecydowanie przemawiają za zakupem domu drewnianego. Trzeba jednak pamiętać, że za tą kwotę nabywamy jedynie sam dom, który ktoś musi zmontować, pomalować i ocieplić. Biorąc pod uwagę dostępne na rynku oferty, kompleksowe usługi budowlane mogą podnieść cenę tego domku nawet o… 100 000 złotych. W skład bogatego pakietu w/w usług można znaleźć m.in. postawienie domku, jego pomalowanie, ocieplenie, wstawienie okiennic itd. Mówiąc wprost – z punktu widzenia inwestora, wszystkie powyższe czynności są konieczne, by móc utrzymać dom w należytej jakości.

Usługi dodatkowe

Trzeba też pamiętać o konieczności przewiezienia domku w wybrane miejsce. Koszt takiego transportu to nawet 2 – 4 złotych za kilometr. Jeśli zatem marzy się nam urokliwy domek w Bieszczadach, łączne koszty przewozu mogą wynieść nawet 2 – 3 tysiące złotych. Poza tym – o czym wie każdy właściciel domku z drewna – konserwacja tego budynku zajmuje bardzo dużo czasu i wymaga dostępu do dobrych, a skądinąd drogich preparatów chroniących drewno. Na koniec nie można zapominać o kosztach związanych z wykańczaniem nieruchomości, która – w przeciwieństwie do tradycyjnego budownictwa – nie jest oferowana w wariancie „pod klucz”. Z kolei znalezienie firmy zewnętrznej, która oferowałaby tańsze usługi budowlane, niesie ze sobą ryzyko niedoróbek i poważnych błędów w trakcie montażu.

W przypadku budownictwa murowanego cena usług budowlanych mogą wynieść nawet 20 – 30 procent wszystkich kosztów poniesionych z tytułu budowy domu. To samo dotyczy budynków drewnianych.