Czym się zajmuje kierownik budowy?

Kierownik budowy to osoba, która przejmuje dużą część obowiązków związanych z budową domu. Właśnie ta osoba posiadająca pełne uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, doświadczenie i przygotowanie zawodowe do sprawowania nadzoru wykonywanych robót budowlanych.

Podczas prac budowlanych właściciel ponosi odpowiedzialność prawną i finansową za większość działań związanych z budownictwem m.in. również załatwia wszystkie sprawy urzędowe. W części z tych obowiązków mogą nam jednak pomóc zatrudnieni fachowcy, m.in. kierownik budowy. On zadba o jakość oraz prawidłowość wszystkich wykonywanych robót budowlanych. Zatrudnienie profesjonalnego kierownika budowy jest inwestycją, która zwróci się na etapie budowy oraz wielokrotnie w tracie eksploatacji budynku.

Co należy do obowiązków kierownika budowy?
• wizyty na budowie oraz dodatkowe kontrolne sprawdzające
• szczegółowa weryfikacja projektu budowlanego pod kątem przydatnych zmian eksploatacyjnych
• szczegółowy nadzór i odbiór elementów konstrukcyjnych oraz izolacyjnych
• prowadzenie dokumentacji budowy
• konsultacje telefoniczne
• badania termowizyjne i wilgotnościowe po zakończeniu robót izolacyjnych
• badania inspekcyjne kanalizacji i przewodów kominowych

Profesjonalna opieka oraz zaangażowanie w budowę wymaga czasu oraz poświecenia. Szczegółowy odbiór wszystkich etapów i elementów budowy powinien być cechą dobrego kierownika budowy. Często jego praca jest bardzo przydatna dla inwestorów nieposiadających wystarczającej wiedzy z zakresu znajomości prawa budowlanego, norm oraz rozporządzeń, nieposiadającym odpowiedniego sprzętu i narządzi do oceny jakości robót.
Również jest to człowiek, który za ustalonym wynagrodzeniem od inwestora staje się odpowiedzialny za przebieg prac budowlanych, również za ewentualne nieprawidłowości.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia kierownika budowy, zapoznaj się z ofertą na stronie: https://www.renomabud.pl/zakres-uslug/pelnienie-funkcji-kierownika-budowy/

Plusy i minusy dużych okien

Kupno okien to poważna i kosztowna inwestycja, dlatego coraz więcej osób przykłada dużą wagę do ich wyboru. Już nikogo nie dziwi ten fakt, że to nie tylko niezbędny element domu, ale także świetny sposób na dekorację wnętrz. Duże okna cieszą się obecnie największym zainteresowaniem. Dlaczego? Ponieważ światło i przestrzeń to trendy w urządzaniu wnętrz.
Jakie są plusy i minusy takich okien – przedstawiamy w niniejszej publikacji 😉

Plusy bardzo dużych okien lub przeszklonych drzwi tarasowych:
👍pomieszczenia wydają się bardziej przestronne, czyli duże okna optycznie powiększają wnętrza
👍 im większe okna tym wnętrza będą jaśniejsze, większa dawka światła słonecznego poprawia nam nastrój
👍okna na nasłonecznionej elewacji umożliwiają w okresie chłodów wykorzystanie energii słonecznej;
👍duże drzwi tarasowe dają wrażenie otwarcia domu na otoczenie, szczególnie jeśli znajdują się nisko nad poziomem gruntu
👍 duże okna to świetny patent zwłaszcza w małych pomieszczeniach

Plusy i minusy dużych okien

Minusy bardzo dużych okien lub przeszklonych drzwi tarasowych:
👎 typowe okno ma ok. 5-krotnie gorszą izolacyjność niż ściana zewnętrzna, ponadto w miejscu jego osadzenia powstaje mostek termiczny, zwiększający straty ciepła;
👎 zyski ciepła od okien stają się uciążliwe w okresie letnim;
👎 większe okna to także wzrost kosztów budowy
👎 uciążliwe jest też czyszczenie takich okien

Z badania Warszawskiego Centrum Analiz Branżowych (CAB) wynika, że większość polskich inwestorów wybiera ramy z PCV. Z czego 17% inwestorów decyduje się na okna drewniane, a tylko 2,5% zamawia okna aluminiowe. Polacy pokochali duże przeszklenia. Z roku na rok przybywa domów, w których okna mają znaczne rozmiary. Ten trend będzie mocno się rozwijał. Duże okna często cechują się równie prestiżowym wyglądem. Pamiętaj, że przy wyborze okien z bardzo szerokim skrzydłem warto pamiętać także o ich codziennym użytkowaniu. Zjawisko odkształcania pod wpływem słońca jest tym silniejsze, im ciemniejszy jest kolor stolarki. 
Życzymy udanych zakupów 😉

Od czego zacząć remont?

Remont jest wieloetapową trudną operacją. Możesz go bardzo ułatwić poprzez dobre planowanie. W tym artykule znajdziesz najbardziej przydatne porady remontowe, które pomogą CI zaoszczędzić i dobrze zaplanować cały proces remontowy.

Krok 1

Zacznij od zakresu prac, które mają być wykonane. Weź kartkę papieru i na początku napisz wszystkie prace, które są niezbędne.

Krok 2

Nie wystarczy tylko spisać wszystkie prace. Potrzebujemy ustalić kolejność wykonanych prac.
W pierwszej kolejności mają być przeprowadzone prace konstrukcyjne, dopiero później planujemy prace instalacyjne np. ogrzewanie. Dalej przechodzimy do stolarki okiennej (wymiana bądź naprawa okien).
Trzecim etapem są prace naprawcze, czyli wyrównywanie ścian sufitów i przygotowanie ich do malowania.

Krok 3

Od jakiego pomieszczenia zacząć kapitalny remont mieszkania? 🛠 Od łazienki! Wymiana sprzętów, układanie płytek, podłączenie armatury zajmie dużo czasu i wiąże się ze sporymi wydatkami. 🛀 Następnie zajmij się renowacją kuchni. Na sam koniec zostaw salon i pozostałych pokoje. Taki plan bardzo zaoszczędzi Twój czas i pieniądze.

Przed tym, jak zaczniesz remont uzbrój się w cierpliwość i zdobądź podstawową wiedzę o budownictwie. Udanego remontu! 🙂

8 rzeczy, które masz sprawdzić w trakcie odbioru mieszkania

1. Prostoliniowość ścian i podłóg
Ściany powinny być gładkie oraz równe, mieć dopuszczalne odchyłki od pionu i kątów prostych na tynku, bez żadnych pęknięć.

2. Powierzchnię i wysokość mieszkania
Dokładnie sprawdzona powierzchnia daje pewność zapłaty za rzeczywisty metraż.

3. Szczelność okien i drzwi
Najprostszym sposobem sprawdzenia szczelności zamkniętego okna jest próba włożenia sztywnej kartki papieru między ramę a skrzydło. Profesjonalnym sposobem sprawdzenia jest badanie termowizyjne.

4. Rysy na oknach
Podczas odbioru okna mają być czyste, aby można było zweryfikować i zaprotokołować ewentualne rysy, zabrudzenia i ubytki.

5. Instalacja
Od 2013 r. wszystkie mieszkania, które otrzymały pozwolenie na budowę, muszą mieć doprowadzony światłowód oraz instalacje pozwalające na odbiór telewizji kablowej i naziemnej.

6. Wentylacja
Źle działająca wentylacja powoduje powstawanie wilgoci w mieszkaniu.

7. Balkon/ Taras
Płytki na balkonie ułożone są na podłożu o odpowiednim spadku. Poziom nachylenia powinien wynosić ok. 1,5-2%. Ułatwia to swobodny odpływ wody deszczowej, czy topniejącego śniegu.

8. Wymiary miejsca garażowego
Miejsce powinno posiadać odpowiednie wymiary zgodnie z rozporządzeniem, aby swobodnie można było wysiadać z samochód.