Termografia już dawno zaczęła być wykorzystywana w sektorze grzewczym. Kamery termowizyjne stanowią cenne narzędzia diagnostyczne, które mogą być wykorzystywane w sektorze instalacji grzewczych. Pozwalają wykryć każdą nieszczelność, która może mieć wpływ na utratę ciepła, a co za tym idzie większe rachunki za ogrzewanie. Jak wygląda zastosowanie takiego urządzenia w praktyce? W poniższym artykule postaramy się to wyjaśnić.

Wykrywanie nieszczelności w instalacji grzewczej – jak może pomóc kamera termowizyjna?

Stan instalacji grzewczych można bardzo skutecznie sprawdzić z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Wystarczy przeprowadzenie jednego badania takim urządzeniem, żeby wykryć, gdzie dochodzi do strat ciepła. Kamera ta pozwala na:

  • bezpieczne monitorowanie systemów grzewczych,
  • szybkie badanie instalacji grzewczych,
  • bezkontaktową lokalizację rur grzewczych.

Jedną z najważniejszych zalet badania systemów grzewczych za pomocą kamery termowizyjnej, jest wykrywanie lokalizacji rur oraz wszelkich nieszczelności szybko, a ponadto bez konieczności kucia sporych powierzchni ścian albo podłóg. Pozwala to zredukować koszty i uniknąć długiego remontu w zakładach produkcyjnych, biurach oraz domach.

Zlokalizowanie rur grzewczych i nieszczelności

Serwisanci i instalatorzy z branży grzewczej proszeni są często o identyfikację oraz naprawę nieszczelności w rurach z gorącą wodą.

Kiedy potencjalne nieszczelności zlokalizowane są pod posadzką z betonu albo płytek, przyczynia się to do niezwykle pracochłonnego i czasochłonnego zadania identyfikacji miejsc wycieku. Niekiedy konieczne jest nawet rozkucie sporych kawałków podłogi celem wykrycia problemów. Kamera termowizyjna może pomóc w praktycznie natychmiastowej identyfikacji miejsc problematycznych, bez konieczności uszkodzenia mienia klienta.

Przebieg badania termowizyjnego

Sam przebieg badania kamerą termowizyjną, jak również jego wydajność zależeć mogą od rodzaju awarii, oraz samej instalacji grzewczej. Skuteczność zlokalizowania nieszczelności zależeć będzie między innymi od:

  • rodzaju elementu z nieszczelnością,
  • różnicy temperatur między otoczeniem a wnętrzem instalacji,
  • głębokości, na której wystąpiła nieszczelność,
  • wielkości nieszczelności.

Najdokładniejsze zlokalizowanie nieszczelności możliwe jest wówczas, kiedy do czynienia mamy z bardzo dużą nieszczelnością, a temperatura w instalacji różni się wyraźnie od temperatury otoczenia. Dlatego najczęściej najdokładniej można zlokalizować przeciek na przewodach grzewczych.