Firma, którą planujesz zatrudnić do budowy swojego domu, powinna się charakteryzować odpowiednią renomą. Skąd jednak wiedzieć, która z nich jest warta polecenia, skoro do tej pory nie miało się do czynienia z żadną z nich? Jak wybrać tę najlepszą?

Dobre usługi budowlane – czyli jakie?

Dobrze wykonane usługi budowlane to takie, których jakość tak naprawdę można ocenić dopiero po latach. Gdy minie jakiś czas intensywnej eksploatacji domu, a on nadal jest w świetnym stanie i doskonale spełnia swoją funkcje, można powiedzieć, że firma budowlana spisała się znakomicie. Tak naprawdę jednak dużo wcześniej można ocenić jakość usług budowlanych oferowanych przez konkretną ekipę. Zaczyna ona być widoczna już w trakcie trwania prac budowlanych. Dobra firma będzie miała swojego kierownika budowy oraz inwestora nadzoru budowlanego, dzięki czemu inwestor nie musi zaprzątać sobie głowy szukaniem go. Będzie korzystała z własnych narzędzi, co zdecydowanie zwiększy wydajność prac, a nawet zmniejszy ich koszty, ponieważ firma nie będzie musiała wypożyczać potrzebnych jej narzędzi. Dla inwestora liczyć się będą również kwestie takie jak rzetelność pracy – brak spóźnień, realizacja budowy zgodnie z planem i zgodnie z jego terminarzem. Dotrzymywanie terminów jest bardzo ważne dla inwestora, który również musi wywiązywać się ze swoich zobowiązań.

Po czym poznać dobrą firmę budowlaną?

Szeroki zakres usług budowlanych i pokrewnych, możliwość realizacji budowy bez konieczności wypożyczania sprzętu przez inwestora, czy zatrudniania fachowców z zewnątrz, dokładność i rzetelność wpływają z pewnością na cenę usług firmy budowlanej. Zwróć uwagę, gdy zamierzasz korzystać z usług takiej ekipy, nie tylko na jej opinie w internecie. Kontaktując się z przedstawicielem firmy budowlanej zwróć uwagę na dostępność usług „od ręki”. Te najlepsze firmy zazwyczaj mają zarezerwowane terminy nawet na kilka lat do przodu – to świadczy o ich prestiżu. Również ceny usług budowlanych nie powinny być ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie. Firmy, które mają podejrzanie niskie ceny muszą na czymś oszczędzać i zwykle przekłada się to na jakość usług. Z kolei zbyt drogie usługi budowlane również są podejrzane, ponieważ oznaczają, że firma nie ma zbyt wielu zleceń, i aby się utrzymać musi wykonywać swoje prace drogo. Usługi budowlane oferowane przez najlepsze lokalne firmy mają zazwyczaj średnie ceny i średnią dostępność terminów. Mogą sobie pozwolić na korzystne ceny, ponieważ nie brakuje im zleceń, ale jednocześnie cenią swoje usługi, dlatego nie zaniżają ich cen poniżej rynkowej wartości.