Kupno okien to poważna i kosztowna inwestycja, dlatego coraz więcej osób przykłada dużą wagę do ich wyboru. Już nikogo nie dziwi ten fakt, że to nie tylko niezbędny element domu, ale także świetny sposób na dekorację wnętrz. Duże okna cieszą się obecnie największym zainteresowaniem. Dlaczego? Ponieważ światło i przestrzeń to trendy w urządzaniu wnętrz.
Jakie są plusy i minusy takich okien – przedstawiamy w niniejszej publikacji 😉

Plusy bardzo dużych okien lub przeszklonych drzwi tarasowych:

👍pomieszczenia wydają się bardziej przestronne, czyli duże okna optycznie powiększają wnętrza
👍 im większe okna, tym wnętrza będą jaśniejsze, większa dawka światła słonecznego poprawia nam nastrój
👍okna na nasłonecznionej elewacji umożliwiają w okresie chłodów wykorzystanie energii słonecznej;
👍duże drzwi tarasowe dają wrażenie otwarcia domu na otoczenie, szczególnie jeśli znajdują się nisko nad poziomem gruntu
👍 duże okna to świetny patent zwłaszcza w małych pomieszczeniach

Plusy i minusy dużych okien

Minusy bardzo dużych okien lub przeszklonych drzwi tarasowych

👎 typowe okno ma ok. 5-krotnie gorszą izolacyjność niż ściana zewnętrzna, ponadto w miejscu jego osadzenia powstaje mostek termiczny, zwiększający straty ciepła;
👎 zyski ciepła od okien stają się uciążliwe w okresie letnim;
👎 większe okna to także wzrost kosztów budowy
👎 uciążliwe jest też czyszczenie takich okien

Z badania Warszawskiego Centrum Analiz Branżowych (CAB) wynika, że większość polskich inwestorów wybiera ramy z PCV. Z czego 17% inwestorów decyduje się na okna drewniane, a tylko 2,5% zamawia okna aluminiowe. Polacy pokochali duże przeszklenia. Z roku na rok przybywa domów, w których okna mają znaczne rozmiary. Ten trend będzie mocno się rozwijał. Duże okna często cechują się równie prestiżowym wyglądem. Pamiętaj, że przy wyborze okien z bardzo szerokim skrzydłem warto pamiętać także o ich codziennym użytkowaniu. Zjawisko odkształcania pod wpływem słońca jest tym silniejsze, im ciemniejszy jest kolor stolarki. Istotne jest także zbadanie okien pod kątem ich szczelności. Warto sprawdzić budynek pod kątem przenikalności cieplnej – w dzisiejszych czasach istnieją specjalistyczne narzędzia, dzięki którym szybko zidentyfikujemy mostki cieplne w mieszkaniu. Cena za badanie szczelności okien w Warszawie kosztuje ok. 180 zł. Jest to inwestycja, która zwraca nam się już najbliższej zimy, gdy z domu ucieknie znacznie mniej ciepła niż dotychczas.
Życzymy udanych zakupów 😉