Długość i szerokość miejsc do parkowania samochodu ma kluczowe znaczenie z wielu praktycznych przyczyn. Chodzi przede wszystkim o możliwość komfortowego wjechania i wyjechania, również dużymi autami typu SUV, które zaczynają dominować na polskich ulicach. Oprócz tego należy pamiętać o możliwości swobodnego otworzenia drzwi i wyjęcia z auta fotelika z niemowlakiem. Odrębne normy stosowane są w przypadku miejsc postojowych, parkingowych i garaży. Uwzględnia się przy tym również specjalne miejsca dla niepełnosprawnych, które muszą być dużo szersze od tych zwykłych.

Kto wyznacza wymiary miejsc dla auta?

W kwestii określenia, jakie są minimalne wymiary powierzchni utwardzonej, przeznaczonej do parkowania auta, w 2022 roku zastosowanie mają przepisy z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Na skutek tych przepisów poszerzono minimalne wymiary miejsc postojowych. Oznacza to, że budowane nowe garaże podziemne, parkingi oraz te przebudowywane, muszą uwzględnić tę zmianę.

Ile miejsca dla auta osobowego?

Każdy inwestor planujący budowę lub przebudowę garażu podziemnego pod budynkami mieszkalnymi lub innymi, muszą uwzględnić nowe prawo budowlane w zakresie wymiarów.

Zarówno wymiary miejsca parkingowego, jak i postojowego powinny być takie same. Wynoszą one:

  • 2,5 metra szerokości i 5 metrów długości dla aut osobowych
  • 3,6 metra szerokości i 5 metrów długości dla niepełnosprawnych

Oczywiście w przypadku miejsc postojowych przeznaczonych dla samochodów ciężarowych, wymiary miejsca postojowego muszą być odpowiednio większe. Z reguły jednak w miastach na parkingach pod budynkami i w garażach podziemnych nie uwzględnia się możliwości wjazdu ciężarówek.

Co jednak ważne, jeśli chodzi o miejsce postojowe w garażu, inwestor musi zapewnić właściwą szerokość samego miejsca, a oprócz tego minimum dodatkowe 0,5 metra odległości od ściany lub słupa (dla osób z niepełnosprawnościami – 1,2 metra)

Jakie wymiary powinien mieć garaż?

Inwestorzy stawiający budynki jednorodzinne lub wielorodzinne z odrębnymi garażami dla każdego z lokali powinni również brać pod uwagę obowiązujące przepisy i się do nich zastosować. A zatem minimalne wymiary garażu jednostanowiskowego wynoszą 2,5 x 5 m, ale doliczając po 0,3 m odległości od ściany, powinny mieć minimum 3,1 m x 5. Zazwyczaj jednak buduje się garaże na jedno auto o nieco większych rozmiarach, nawet do 4,5 m szerokości i 6,5 m długości, dla większego komfortu użytkowników. W przypadku garażu dwustanowiskowego, aby wygodnie zmieściły się obok siebie dwa auta, należy uwzględnić minimum 5,8 m szerokości oraz 5 metrów długości. Inwestorzy preferują jednak większe garaże, z uwagi na plany przechowywania w nich różnych przydatnych w gospodarstwie domowym rzeczy.