Obliczanie powierzchni mieszkania, zwłaszcza jeśli odbieramy je właśnie od dewelopera i planujemy urządzenie z meblami „pod wymiar” jest szczególnie istotną kwestią dla nowych właścicieli. Jak wykonać pomiar mieszkania, co będzie nam do tego potrzebne i co wliczamy do powierzchni użytkowej – oto najważniejsze kwestie.

Jak sprawdzić metraż kupowanego mieszkania? Sposoby

Według ustaw oraz norm przyjętych dla obliczania powierzchni mieszkania przyjmuje się, że dla prawidłowego pomiaru mieszkania najważniejsze są następujące czynniki:
– wysokość dokonywania pomiarów – można je wykonać tuż przy podłodze lub na wysokości 1 metra
– obliczanie powierzchni w przestrzeni ze skosami
– wliczanie powierzchni wnęk i pilastrów
– podział powierzchni na użytkową, a także pomocniczą.

Skąd różnice w pomiarze mieszkania? Zwróć uwagę na skosy!

Pojawiające się różnice pomiędzy dostępnymi planami mieszkania, a ostatecznie obliczoną powierzchnią mogą wynikać z błędnego wyliczania początkowego, braku wliczenia do ostatecznego wyniku powierzchni użytkowej ścian wnękowych, różnych sposobów obliczania powierzchni w pomieszczeniach ze skosami lub obliczania jej w mieszkaniu z surowymi lub wykończonymi ścianami.

Pomiar powierzchni użytkowej – mieszkania biura budynku – jakie narzędzia są potrzebne?

Wśród sprzętów, które pomogą nam przy samodzielnym obliczaniu powierzchni mieszkania znajdzie się z pewnością dalmierz będący skalibrowaną miarką laserową pozwalającą dokładnie wymierzyć przestrzeń, narzędzie do pisania i kartka do zapisywania wyników pomiaru. W przypadku mieszkań odbieranych od dewelopera przyda się również rzut mieszkania oraz powykonawczy pomiar mieszkania dokonany przez rzeczoznawcę.

Co wlicza się w powierzchnię użytkowa mieszkania?

Zastanawiając się, jak obliczyć powierzchnię mieszkania, weźmy pod uwagę przede wszystkim kwestie związane z wyliczaniem jej użytkowości. Warto pamiętać, że zalicza się do niej wszystkie pomieszczenia, bez względu na ich przeznaczenie, a także przestrzeń pod ściankami działowymi, które można zawsze wyburzyć. Nie wlicza się natomiast do niej powierzchni szaf, balkonów, loggi, antresoli czy schowków ściennych.

 

*Sprawdź naszą ofertę (odbiory mieszkania Warszawa), aby dowiedzieć się ile kosztuje fachowy odbiór mieszkania, domu lub lokalu usługowego. Usługi świadczymy w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego.