Drukarki 3D są często postrzegane jako technologia przyszłości. W ciągu ostatnich kilku lat widzimy bardzo duże zmiany w branży. Architekci przeszli od drukowania małych elementów do wydruku pełnoformatowych budynków. Domy drukowane w 3D z reguły zyskują przychylne opinie. Szczególne znaczenie mają w miejscach, gdzie w ten sposób są rozwiązane problemy mieszkaniowe. Zobaczymy, jak wygląda historia druku budynków 3D?

Jeden z pierwszych budynków wykonano ponad dwa lata temu w Chinach. Dokonała tego firma budowlana Winsun. Godną uwagi realizacją była dwupiętrowa willa oraz kilkupiętrowy budynek mieszkalny. Firma nie ujawniła, ile czasu zajęła realizacja projektu, jednak podkreśliła , że koszt budowy przy pomocy drukarki 3D pozwala na wygenerowanie dość dużych oszczędności. Technologia 3D pozwala zaoszczędzić do 60 % środków na materiałach budowlanych.

Kolejny projekt był zrealizowany w marcu 2017 roku przez amerykańską firmę Apis Cor. Architekci zaprezentowali pierwszy dom mieszkalny, który powstał w zaledwie 24 godziny. Projekt powstał w Rosji, co ciekawe drukarka 3D wydrukowała je na miejscu budowy. Pomieszczenia nie wymagały tynkowania. Jedynymi elementami konstrukcyjnymi, które powstały poza miejscem budowy były drzwi oraz okna. Firma podkreśla, że budynek wytrzyma bardzo niskie temperatury zewnętrzne( nawet do – 45 0C), a sama żywotność konstrukcji wynosi prawie 170-175 lat.

Startup Icon z Austin (Texas) już zaczął rozwiązywać problem mieszkaniowy w krajach rozwijających się. Podczas festiwalu SXSW firma zaprezentowała swój opatentowany sposób na drukowanie w 3D domu, który nadaje się do zamieszkania. Cena takiego domu okazała się dość niska. Za budowę domu o powierzchni około 60-70 metrów kwadratowych zapłacimy według firmy ok. 10 000 dolarów. Tego typu budynki przeszły pozytywnie przegląd budowlany i zostały oficjalnie uznane przez urzędników za nadający się do zamieszkania. Warto pamiętać o tym, że mówimy tutaj o USA, gdzie prawo budowlane jest znacznie mniej restrykcyjne od tego znanego w Polsce.

Podsumujmy. Badania wykazały, że odporność na trzęsienie ziemi takich budynków jest wyższa niż w przypadku technologii tradycyjnych. Naszym zdaniem, jesteśmy coraz bliżej powszechnego stosowania drukarek 3D w budownictwie. Budynki wydrukowane za pomocy technologii 3D nie tylko znacząco obniżają koszt realizacji projektu, ale również są bardzo ekologiczne 😉